LCD alebo Plazma TV
Posledné roky ukázali, že vývoj LCD technológie dohnal všetky prednosti plazmy a oba varianty dnes dokážu ponúknuť porovnateľnú kvalitu obrazu. Štandardom sa kvôli cene a menším uhlopriečkam stali LCD televízory, medzi veľkými uhlopriečkami je stále v popredí plazmová technológia.
LCD a plazmy sú na pohľad nerozoznáteľné. Obe majú ploche, zvyčajne širokouhlé obrazovky a dajú sa zavesiť na stenu. Ale obe sú postavené na úplne odlišnej technológii.
Plazmy sa vyrábajú predovšetkým s uhlopriečkami nad 1 meter, zatiaľ čo LCD displeje sú dostupné v malých aj veľkých rozmeroch.
Cenový a kvalitatívny rozdiel sa stráca.
Pred kúpou televízora je potrebné si položiť otázku, kde a ako sa bude používať nakoľko každá technológia je vhodná do iných podmienok.
Odhliadnuc od podstatne vyššej hmotnosti plaziem a ich väčšieho zahrievania, plazmové televízory majú vždy čelné sklo. Znamená to, že pri bočnom či čelnom protisvetle sa v nich bude odrážať miestnosť. Kým cez deň sa vám bude zdať, že LCD televízory majú krajší obraz, v absolútnej tme ma zase krajší obraz plazma.
Podľa odborníkov, ktorí stále testujú nové technológie je v súčasnosti plazmová technológia lepšia ako LCD.
Plazmové obrazovky majú hlbšiu čiernu farbu, vďaka čomu sú vhodnejšie pre fanúšikov domáceho kina a na pozeranie v tmavšej miestnosti alebo pozeranie TV hlavne večer.
No ak chcete používať televízor prevažne cez deň v presvetlenej miestnosti je zasa lepšie pouvažovať nad kúpou LCD.
Hoci niektoré LCD umožňujú nastaviť podsvietenie, aj tak majú svetlejší obraz ako plazmy, a to v tmavej miestnosti unavuje oči, tu vám nepomôže ani zníženie kontrastu a jasu.
Jedným zo zle uvádzaných údajov je pozorovací uhol. Pri LCD sa uvádzalo, že pri pohľade z boku obraz stráca jas. Novšie modely tento nedostatok znižujú, ale neodstraňujú ho úplne. Pri výrobcom uvádzanom pozorovacom uhle sa obraz sledovať dá ale aj so stratou kvality obrazu. Plazmy podobným problémom netrpia.
Pri plazmových technológiach sa môže do obrázovky objekt natrvalo vypáliť, ak zostane zobrazený pridlho bez pohybu ( napr. logo rohu obrázovky). Nové technológie znižujú toto riziko tým, že nepatrne pohybujú týmto objektom. LCD displejom take niečo nehrozí.
Rozšírením a zmätočným argumentom je aj životnosť. LCD displeje rovnako ako tradičné televízory majú dvojnásobne dlhšiu životnosť, pretože nestrácajú svetlosť. No najnovšie plazmy môžu vydržať pri niekoľkohodinovom každodennom sledovaní stracať jas až po desiatkach rokov. LCD displeje nestrácajú jas, ale po desiatkach tisíc hodín fungovania budú vyžadovať výmenu podsvietenia.
Morálna životnosť televízorov je maximálne desať rokov a nie niekoľko desiatok rokov.
Jednoduchá a jednoznačná nie je ani spotreba energie. LCD majú stále podsvietenie, ktoré spotrebúva množstvo energie bez ohľadu nato, čo je na obrazovke. Spotreba plazmy závisí od toho čo sa deje na obrazovke. Takže napríklad pri pozeraní temného filmu môže byť spotreba plazmy v skutočnosti nižšia ako LCD, hoci výrobcovia udávajú iné parametre.
Záujemcovia o plazmu si môžu vybrať z obrazoviek HDTV ( high definition) alebo Full HDTV ( full high definition). Plazmy, ktoré sú označené HDTV, by mali mať rozlíšenie minimálne 1024 x 768 bodov.
V neposlednom rade je dôležitým kritériom aj značka. Sú to napr. Panasonic, Sony, Pioneer, Samsung, LG. Menej známe znáčky Mascom, Sencor, Vizio, Hyundai.
Ani známa značka nie je zárukou kvality.
- telefonicky: 0917 774 606
- mailom: info@pcserviskosice.sk
- vyplnením kontaktného formulára tu.
Ďalšie informácie o našich službách nájdete na www.itexpres.sk.
Všetky nami poskytované služby sa riadia Obchodnými podmienkami spoločnosti IT EXPRES s.r.o., ktoré nájdete v tiráži našej stránky.