Z histórie televízneho vysielania | pcserviskosice.sk
kontaktujte nás telefonicky 0917 774 606
alebo cez web naplánovaním návštevy
» Satelitná technika » Satelitná komunikácia » Z histórie televízneho vysielania

Z histórie televízneho vysielania

Dnes si už ani nevieme predstaviť, čo robili ľudia, keď ešte nebola televízia a čo by sme robli my keby nebola ani v súčasnosti. Vplyv televízie neustále rastie. Rastie počet televíznych staníc i ponuka programov sa rozširuje. A samotné televízne prijímače sú taktiež dokonalejšie.

Prvé televízne vysielania sa uskutočnili  v rôznych zemiach v odlišných rokoch.

 

V roku 1884 nemecký vynálezca Paul Nipkow vyvinul technológiu rotujúcej platne na prenos obrazu pomocou drôtu, tzv. elektrický teleskop. Základné prvky plne elektronického televízneho systému boli k dispozícii po roku 1927, keď americký inžinier Philo T. Farnsworth a takmer zároveň s ním aj Rus Vladimír Zworkyn zostrojili elektrónku, ktorá slúžila na prenos i príjem obrazového signálu. V roku 1931 dosiahla televízia stav technickej spôsobilosti vo Veľkej Británii, v kontinentálnej Európe, v Sovietskom zväze a Spojených štátoch.

 

Priekopníkom televízie je škótsky vynálezca John Logie Baird, ktorý ako prvý verejnosti predviedol fungujúci televízor. Pomocou kamery a prijímača vysielal v roku 1926 obraz z jedného londýnskeho štúdia do druhého.

Rozhlas ako najvýznamnejší zdroj zábavy a informácií začala po druhej svetovej vojny nahrádzať v britských a amerických domácnostiach televízia.

 

Prvé televízne vysielanie na svete sa začalo v Nemecku v roku 1935. Vysielalo sa po tri večery v týždni, vždy hodinu a pol. Pretože televízny prijímač nemal doma takmer nikto, zriadili sa verejné televízne miestnosti. Počas druhej svetovej vojny vysielanie zastavili pre bombardovanie. Na jeho obnovenie si Nemci museli počkať až do roku  1952.

 

Prvé oficiálne televízne vysielanie označené za verejné a pravidelné sa uskutočnilo o pol štvrtej v pondelok 2.11.1936 v Anglicku. Britská vláda oprávnila BBC, aby použila Shoenbergovu normu (405 riadkov) pre prvú televíznu službu s vysokou rozlišovacou schopnosťou (high-definition service), ktorá začala prakticky fungovať v roku 1936. Bez zmien pretrvala do roku 1962, keď Veľká Británia postupne prebrala európsku normu 625 riadkov. Prvým externým vysielaním BBC bol sprievod korunovácie kráľa Juraja VI. v Hyde Parku v novembri 1937.

 

V USA sa prvé verejné predstavenie televízie uskutočnilo 30. 4. 1939 na otvorení Svetovej výstavy v New Yorku zásluhou spoločnosti NBC, ktorá už vtedy mohla vysielať pravidelne dve hodiny týždenne. II. svetová vojna zastavila vývoj televíznej techniky a rozvoj televízneho vysielania. Všetky elektronické továrne prešli na vojnovú výrobu. Federálna komunikačná komisia dala povolenia iba na obmedzenú komerčnú činnosť (prvé sponzorované televízne vysielanie sa uskutočnilo v roku 1941). Po skončení vojny a zrušení obmedzení na výrobu televíznych prijímačov v roku 1946 nastúpilo v USA obdobie mohutného rozvoja televízneho priemyslu. Vo Veľkej Británii bolo televízne vysielanie obnovené v júni 1946. V ostatných krajinách sa televízne vysielanie nezačalo pred rokom 1950.

 

Spočiatku sa televízny signál prijímal len pomocou strešnej antény. Až v devätdesiatych rokoch si čoraz viac domácnosti zaobstaralo satelitné antény alebo káblovu televíziu.

 

Krajinou, ktorá zahajila prvé regulárne farebné vysielanie v roku 1953 boli Spojené štáty. Pre mnohých bude možno prekvapením, že druhou zemou sveta, kde začala televízia vysielať farebne, bola Kuba. Nasledovalo Japonsko a ďalšie krajiny. Prechod na farebnú televíziu bol v USA ukončený v roku 1956. V Európe sa pravidelné farebné vysielanie objavilo až po dlhých jedenástich rokoch a to v júli 1967 na britskom programe BBC 2.Vzápňti v auguste nasledovalo Nemecko, na jeseň rovnakého roku sa diváci dočkali farebného vyselania vo Francúzsku. Československá televízia začala pravidelné vysielať vo farbe 9. mája 1973 na programe ČT 2, farba  sa po dvoch rokoch objavila aj na prvom programe.

 

Televízia v bývalom Československu začala vysielať 1. mája 1953 z televízneho štúdia na Vladislavovej ulici v Prahe. Vtedajší vysielač na Petříne pokryl svojim signálom Prahu a jej okolie. Československá televízia začala pravidelne vysielať 25. februára 1954. O necelý rok neskôr nasledoval prvý priamy prenos j´hokejového zápasu ČSR - IF Leksand zo zimného štadióna v Prahe. V rokoch 1953-56 tvorila organizačnú súčasť Československého rozhlasu. V roku 1955 k pražskému štúdiu pribudlo televízne štúdio v Ostrave, 1956 (3.11) v Bratislave, 1961 v Brne a 1963 v Košiciach. Vzhľadom na to, že v roku 1968 bola zriadená Československá federácia, od roku 1970 vysielaný druhý program ČST bol zameraný ako viac národne (slovensky) orientovaný program. To sa však stalo realitou až po páde komunizmu. Vo farbe vysielala ČST prvýkrát v roku 1970, pravidelne od roku 1973 v systéme SECAM.

Pravidelné televízne vysielanie z bratislavského televízneho štúdia sa začalo 3. 11 1956. Prvé televízne štúdio na Slovensku bolo v prevádzkovej budove vysielača Kamzíku a malo rozmery 6x10m. Stalo sa tak pri príležitosti 30. výročia rozhlasového vysielania na SLovensku. Predchádzali mu pokusné vysielania z Bratislavy a Košíc.

Prvým programom bolo vystúpenie SĽUK-u, ktoré diváci sledovali na asi 500 obrazovkách. Spočiatku sa vysielalo dvakrát týždenne - v stredu a v sobotu od 17:00. Po roku pokusného vysielania sa s výnimkou pondelka vysielalo každý deň a od januára 1959 každý deň. V roku 1962 pribudlo na Slovensku aj popoludňajšie vysielanie.

 

V roku 1995 začala vysielať prvá slovenská súkromná televízia DCTV, v tom čas ju sledovalo  viac ako 350 000 domácností. No po čase mala problémy so šírením signálu a napokon ukončila vysielanie. Vysielala iba pár mesiacov.

 

V roku 1995 sa ako druhá objavila VTV - Vaša Televízia, ktorá ohalsovala svoj veľký štart.

 

31. augusta 1996 vznikla TV Markíza, korá je  v súčasnosti najsledovanejšou televíziou. Už vtedy si získala veľkú priazeň divákov a dosahovala porovnateľne väčšiu sledovanosť ako STV.

 

Spoločnosť, ktorá prevádzkovala už spomínanú televíziu DCTV, sa opäť vrátila, tentokrát s novým kanálom TV Luna, ktorý napokon spustili v roku 1999. Vysielali zhruba 2 roky, po korých ukončili vysielanie.

 

23. septembra 2001 sa objavuje TA3, je prvá súkromná spravodajská televízna stanica na Slovensku. Prvé mimoriadne vysielanie sa však uskutočnilo 11. septembra 2001 pri príležitosti útoku na Svetové obchodné centrum.

 

V roku 2002 začala vysielať nová komerčná televízia z ľahko  zapamätateľným názvom TV JOJ.

 

Tieto priekopnícke časy prvého vysielania, zo začiatku na maličkých čierno-bielých obrazovkách, si dnes pamätá už iba málokto. Napriek tomu, že v dobe uvedenia na trh predstavovala televízia pre mnohých ľudí malý zázrak, stala sa už bežnou súčasťou každej domácnosti. A práve vvstúpila do novej etapy vysielania vo vysokom rozlíšení obrazu alebo HDTV.

 

 

V prípade potreby nás kontaktujte:

-  telefonicky: 0917 774 606 

-  mailom: info@pcserviskosice.sk

vyplnením kontaktného formulára tu.

 

Ďalšie informácie o našich službách nájdete na www.itexpres.sk.

 

Všetky nami poskytované služby sa riadia Obchodnými podmienkami spoločnosti IT EXPRES s.r.o., ktoré nájdete v tiráži našej stránky.